لوگو بلاگ گردش پی

بانکداری به عنوان خدمت چیست؟

بانکداری به عنوان خدمت (BaaS) چیست؟

مفهوم بانکداری به عنوان خدمت (BaaS)، یک خدمت خلاقانه B2B است که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد بجای خرید خدمات زیرساخت‌های بانکی، آنها را برحسب نیاز خود اجاره کنند. مشتریان (BaaS) معمولا هلدینگ‌های بزرگ، خرده فروشان، استارت‌آپ‌های فینتکی و هر سازمان دیگری که نیازمند استفاده از خدمات و عملیات مالی است اما نمی‌خواهند خدمات بانکی را خودشان ساماندهی کنند. روش بانکداری به عنوان خدمت بسیار شبیه اجاره خدمات مبتنی بر ابر، از طریق توسعه دهندگان مختلف این حوزه است، مانند AWS  و Google Cloud.

کسب‌وکارها برای اجاره خدمات بانکی امکان انتخاب بین ابزارهای مورد نظرشان را دارند. زیرساخت‌های بانکی به نوبه خود طیف وسیعی از خدمات را ارائه می‌دهند. برخی از این خدمات به شرح زیر است:

  • احراز هویت
  • فرایندهای پرداخت
  • صدور کارت
  • امنیت اطلاعات
  • سیستم مدیریت محدودیت انتقال وجه
  • جریان نقدی عملیاتی در لحظه

با استفاده از این زیرساخت‌ها، کاربران BaaS می‌توانند فرایندهای بانکی استاندارد را در اپلیکیشن‌های خود پیاده‌سازی کنند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند بدون تعامل مستقیم با بانک‌ها از خدماتی مانند موجودی چک، پرداخت آنلاین و مشاهده تاریخچه استفاده کنند.

موارد استفاده از BaaS

نئوبانک‌ها مثال خوبی برای فعالیت‌های BaaS هستند. نئوبانک در اصل بانکی است که هیچگونه شعبه فیزیکی ندارد و خدماتی شامل چک، پس‌انداز، خدمات پرداخت و وام را در زیرساخت‌های کاملاً دیجیتال به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

آنها بر روی خدمات برتر، هزینه‌های کمتر و ارتباط بهتر با هر مشتری تلاش می‌کنند. نئوبانک‌ها معمولا وام‌های کلان صادر نمی‌کنند یا در پروژه‌های مالی بزرگ شرکت نمی‌کنند، اما متقابلا در زمینه‌های دیگری مانند وام‌های کوتاه مدت، سپرده‌های سریع و مشارکت با خرده فروشان سرشناس، بسیار موفق عمل کرده‌اند.

موارد ذکر شده بالا به این معنا نیست که BaaS تنها برای کسانی مناسب است که می‌خواهند بانک شخصی خود را داشته باشند. این روش به هر تجارتی اجازه پیاده‌سازی فرایندهای بانکی از قبیل وام‌دادن یا سپرده‌گذاری را از طریق رابط خود می‌دهد. 

به عنوان مثال اگر شما مالک یک آژانس هواپیمایی، رستوران یا یک خرده‌فروشی باشید، ممکن است کارت‌های نقدی برند خودتان را به مشتریان پیشنهاد بدهید و برای استفاده مشتریان از این کارت برای آنها پاداش درنظر بگیرید. همچنین شما می‌توانید رفتارهای هزینه‌کرد مشتریان خود را دنبال کرده و از این اطلاعات جهت ارتقاء راهبردهای بازاریابی خودتان استفاده کنید. یک ایده دیگر اینست که برای خرید کالا و خدمات خود، به مشتریان کسب‌و‌کارتان وام آنلاین بدهید. استفاده از این امکانات و ایده‌ها به شما کمک می‌کند وفاداری مشتریان خود را افزایش داده و اعتماد بیشتری برای برند خود ایجاد کنید.

ارائه دهندگان BaaS

بانکداری به عنوان خدمت، فرصت فوق‌العاده‌ای برای ارائه خدمات نوینِ شرکت‌ها، در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این امتیاز حاصلِ ظرفیت‌های نامحدودی است که نظام بانکی با ورود صنعت فینتک در این حوزه کسب کرده است. اگر قصد راه‌اندازی پروژه فینتکی خود را دارید، نگاهی به شرکت‌هایی بیاندازید که زیرساخت‌های خود را اجاره می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها عبارتند از Solarisbank، ClearBank، Railsback، Starling Bank و Société Générale.