بانک تک چیست و چه مزایایی دارد؟

تاحالا اصطلاح بانک تک به گوشتون خورده؟ اگه یکی از علاقه مندان به حوزه فین‌تک باشید حتما این اصطلاح را داخل مقالات مختلف خوانده اید. امروز ما در بلاگ گردش پی میخواهیم راجع به بانک تک با شما صحبت کنیم، درادامه با ما همراه باشید. 

بلاگر

بلاگر

بانک تک چیست و چه مزایایی دارد؟

Banking Technology 

واژه BankTech مخفف کله Banking Technology است که اشاره به ساختار و کاربرد فناوری در حوزه بانکی دارد. در واقع تنکنولوژی بانکداری یا همان بانک تک به استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه بانکی برا ارائه هرچه بهتر خدمات به الکترونیکی به مشتری معروف است. 

بانک تک چیست و چه مزایایی دارد؟

بانک تک در اقتصاد

امروزه در قرن 21 سرعت رشد تکنولوژی به گونه ای است که اگر بازار رقابتی حضوری فعال نداشته باشی به نوعی از این حوزه کنار خواهی رفت. برای درک بهتر در نظر بگیرید در زمان شیوع بیماری کرونا بانک ها برای ارائه خدمات به مشتریان به استفاده هرچه بهتر از تکنولوژی رونمی آوردند، در آن زمان با چه چالش هایی رو به رو میشدیم؟ 

همچنین تغییرات در صنعت بانکداری و تغییر نیازهای مشتری موجب می شود بانک ها به طور پیوسته به دنبال ارائه خدمات جدید و پیشرفته بانکی باشند. 

همانطور که مشاهد کردین سرعت و رقابت در این بازار باعث ورود و رشد استارتاپ ها در حوزه فین تک شده و باعث تغییرات وسیع در این صنعت شده است، لذا ارتباط بانک ها و فین تک ها روز به روز از پیچیدگی و اهمیت بالاتری برخوردار میشود، بنابراین نیازمند بررسی، بهبود و مدیریت میباشند. 

قدمت بانک تک

قدمت اقدام تکنولوژی و اینترنت در صنعت بانکداری ایران به سال 1350 برمیگردد. در آن زمان بانک مرکزی ایران با به کارگیری 10 دستگاه خودپرداز در اولین شعبه های خود مسئولیت این شروع پرقدرت را عهده گرفت. 

در سال 1381 همچنین پل ارتباطی بین بانک ها توسط کارت های بانکی ارائه شد که به عنوان عملیات عضو شتاب معرفی شده و باعث شروع زیرساخت سازی در حوزه تکنولوژی بانکداری گردید. 

بانک تک چیست و چه مزایایی دارد؟

تکنولوژی بانک داری ( بانک تک )

از دید نظری ، تکنولوژی بانکدای یک رشته مستقل به حساب نمی آید، بلکه ترکیب چندین مبحث متفاوت از جمله مالی (مدیریت ریسک)، فناروری اطلاعات و ارتباطات، علوم کامپیوتر و بازاریابی می باشد.

از دید عملکردی نیز بانک تک دارای سه بعد مهم زیر می باشد:

  • استفاده از سخت ازار مناسب برای ارائه خدمات به مشتریان 
  • استفاده از الگوهای پیشرفته و به روز دنیای کامپیوتر برای حل مشکلات مربوط به بازاریای و یا رتبه بندی مشتریان
  • سومین و مهمترین فن آوری بانک‌تک ، تعیین اندازه گیری، کاهش، مدیریت انواع خطا هایی است که بانک با آن مواجه میشود.

جایگاه بانک تک و بانکداری اسلامی

در کشور های اسلامی علاوه بر بحث های اقتصادی که بانک‌تک در آنها تاثیر دارد، باید این موضوع فیلترینگ خاص دیگیری را درنظر بگیرید که آن اقتصاد اسلامی میگویند. 

اگر بانک‌تک در قالب بانکداری اسلامی به فعالیت بپردازد نه تنها مشکلی ایجاد نمیشود بلکه خدمات رسانی به مشتریان راحت تر و بهتر صورت میگیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *