رگ‌تک (Reg Tech) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فناوری مالی یا فین تک، 9 شاخهٔ مهم و کاربردی دارد که هرکدام وظیفهٔ انجام طیف خاصی از فعالیت‌های مدیریت مالی را دارند؛ یکی از این 9 شاخه، رگ‌تک یا فناوری قانون‌گذاری نامیده می‌شود. 

بلاگر

بلاگر

رگ‌تک (Reg Tech) چیست و چه کاربردهایی دارد؟​

رگ‌تک در تلاش است تا برخی از گرفتاری‌های قانونی و تنظیمی فین تک‌ها را برطرف کند و در مجموع، ابزاری باارزش و لازم برای کمپانی‌های فعال در دنیای فناوری مالی محسوب می‌شود. با مطالعهٔ این مقاله، با این مفهوم، نحوهٔ عملکرد و نمونه‌های موفق آن در دنیا آشنا شوید.

رگ‌تک دقیقاً چیست؟

رگ‌تک (RegTech) از دو کلمهٔ انگلیسی Regulatory Technology به معنای تکنولوژی / فناوری قانون‌گذاری ساخته شده است. همان‌طور که در مقدمهٔ این مقاله نیز اشاره کردیم، رگ‌تک یکی از 9 شاخهٔ اصلی فین تک محسوب می‌شود که برخی از وظایف مربوط به قانون‌گذاری در این عرصه را به عهده دارد؛ به بیان دقیق‌تر، رگ تک‌ها وظیفه دارند، تکنولوژی‌ها را به شکلی کم‌هزینه و اصولی، با قوانین و مقررات مربوط به این عرصه هماهنگ کند.

رگ‌تک به مجموعه‌ای از شرکت‌های فعال در حوزهٔ تکنولوژی‌ها گفته می‌شود که وظیفه دارند، بحران‌های قانونی و امنیتی را که به سبب مدیریت خودکار کامپیوترها ایجاد می‌شود، برطرف کنند. بازهٔ گسترده‌ای از تهدیدها پیش روی خدمات مدیریت مالی دیجیتال قرار دارند؛ مواردی مانند رخنه در داده‌ها، هک‌های سایبری، پول‌شویی و سایر کلاهبرداری‌های اینترنتی جزو این تهدیدها محسوب می‌شوند.

 

دو ابزار کارآمد که رگ‌تک‌ها را تا حدود زیادی برای مبارزه با این دردسرها یاری می‌کنند، کلان‌داده و یادگیری ماشین نام دارند؛ تعریف مختصر این دو ابزار، به شرح زیر است:

کلان‌داده:

این مفهوم به معنای یک بستر اطلاعاتی بسیار گسترده است که توسط بسیاری از کاربران از سرتاسر دنیا تغذیه می‌شود؛ این بستر به سبب اینکه به‌وسیلهٔ کاربرانی از هر کشوری پر می‌شود، منبعی کارآمد و بسیار وسیع از اطلاعات محسوب می‌شود. فین تک‌ها مخصوصاً رگ تک‌ها با کمک‌گرفتن از الگوها و ابزارهای خاص تلاش می‌کنند تا اطلاعات این بسترها را به شکلی دقیق و دسته‌بندی‌شده استخراج کنند.

یادگیری ماشین:

یادگیری ماشین در واقع یک تکنولوژی بسیار کارآمد است که به متخصصان کمک می‌کند تا به کمک الگوها یا الگوریتم‌های ازپیش‌طراحی‌شده، سیستم‌ها یا ابرکامپیوترهایی را خلق کنند که قدرت تصمیم‌گیری و عمل بر اساس آن تصمیم‌ها را دارند. توجه داشته باشید که الگوریتم‌های موردبحث، روبروی برنامه‌نویسی قرار می‌گیرند و در اصل، جایگزینی برای برنامه‌نویسی کامپیوترها هستند. این ابزارها به‌صورت اختصاصی به رگ‌تک‌ها کمک می‌کنند تا انواع پول‌شویی‌های آنلاین یا دیجیتال را ردیابی کنند؛ جالب است بدانید که سیستم‌های سنتی، یعنی آن دسته از سیستم‌ها که از کلان‌داده و یادگیری ماشین بهره نمی‌برند، توفیق چندانی در ردیابی این دسته از پول‌شویی‌ها ندارند.

رگ‌تک چه اهدافی دارد؟​

رگ‌تک چه اهدافی دارد؟

همان‌طور که در بخش قبلی نیز بیان کردیم، مبارزه با انواع تهدیدهای مدیریت مالی، در حیطهٔ وظایف رگ‌تک‌ها قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که یکی از اصلی‌ترین وظایف تکنولوژی‌های قانون‌گذاری، مربوط به مانیتورینگ تراکنش‌های دیجیتال است؛ چنین کنترل‌هایی در سال‌های آغازین فعالیت رگ‌تک‌ها چندان کارآمد نبود، تا اینکه قانون‌گذاران و دولت‌ها برای تأمین امنیت بایستهٔ مشتریان تکنولوژی‌های مالی، بر این عرصه دست گذاشتند.

قانون‌گذاران با کنترل درگاه‌های دریافت و پرداخت، از طرفی امنیت کلی این عرصه‌ها را مدیریت می‌کنند و از طرف دیگر، تلاش می‌کنند تا فین‌تک‌های قانون‌شکن را بیابند و مطابق با مقررات با آن‌ها برخورد کنند.

خدمت دیگری که رگ‌تک‌ها به مؤسسات اعتباری و بانک‌ها ارائه می‌دهند، یک سرویس نسبتاً پیچیده است؛ این کمپانی‌ها با استفاده از ابزارهای کارآمدی که در بخش‌های قبلی بیان کردیم، داده‌ها و زیرساخت‌های بانک‌ها یا سایر نهادهای مالی را بررسی می‌کنند و در مجموع، به آن‌ها اطلاع می‌دهند که برای ارتقای امنیت خود باید چه زوایا یا ابعادی را کنترل کنند.

رگ‌تک در چند خط

اکنون‌که توضیحات نسبتاً مفصلی دربارهٔ رگ‌تک‌ها بیان کردیم، وقت آن رسیده است که این اطلاعات را در قالب چند گزارهٔ مختصر و دقیق بیان کنیم و به سراغ معرفی کمپانی‌های مطرح در این زمینه برویم:

  • رگ‌تک مجموعه‌ای از ابزارها برای مدیریت پروسه‌های تنظیمی در داخل صنعت‌های مرتبط به فناوری مالی است؛

  • وظایف اصلی رگ‌تک کنترل تراکنش‌ها، تطبیق فین‌تک‌ها با قوانین دولت‌ها و بررسی تهدیدهای بالقوه در عرصهٔ فناوری مالی است؛

  • رگ‌تک به‌وسیلهٔ گروهی از کمپانی‌های فین تکی به فعالیت خود ادامه می‌دهد که یا به‌صورت خصوصی و یا به شکل دولتی مدیریت می‌شوند.
رگ‌تک چه اهدافی دارد؟​

کمپانی‌های برتر جهانی در عرصهٔ رگ‌تک

در ادامه لیستی از برجسته‌ترین کمپانی‌های رگ‌تک را به شما ارائه خواهیم کرد؛ در نظر داشته باشید که این کمپانی‌ها بر اساس میزان تکنولوژی و نوآوری‌ای که دارند، ترتیب‌بندی می‌شوند.

مواردی که در این بخش قرار گرفته‌اند، آن دسته از رگ‌تک‌ها هستند که عملکردی ثابت‌شده در زمینهٔ فناوری قانون‌گذاری داشته‌اند.

IdentityMind Global

این مجموعهٔ فین‌تکی در سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرده است و یکی از غول‌ها در زمینهٔ رگ‌تک محسوب می‌شود.

کاربرد اصلی این کمپانی، ارائهٔ سیستم‌های هویت‌سنجی قدرتمند برای ایمنی بیشتر تجارت الکترونیک است.

IdentityMind Global در تلاش است تا سیستم‌های ضد کلاهبرداری و کاهش‌دهندهٔ ریسک خود را برای محیط‌های دیجیتال عرضه کند؛ این امکان از طریق ایجاد امنیت در انجام تراکنش‌ها ایجاد می‌شود.

Trunomi

کمپانی رگ‌تکی Trunomi در سال 2014 تأسیس شده است و نمونه‌ای موفق در زمینهٔ ایجاد امنیت برای کاربران حقیقی است؛ این کمپانی با کنترل داده‌های مالی اشخاص، به آن‌ها کمک می‌کند تا فرایندهای دریافت و پرداخت مالی خود را ایمن کنند.

کاربران حقیقی ممکن است به وب‌سایت‌های گوناگونی سر بزنند و از فروشگاه‌های دیجیتال متعددی خرید کنند؛ این روزها درگاه‌های پرداخت متعددی معرفی شده است و هر فروشگاه ممکن است از یک درگاه خاص که تا حدودی هم ناشناخته است، برای انجام پرداخت‌های خود استفاده کند.

مشتریان مطمئناً در برخورد نخستین، امنیت و اعتبار این درگاه‌ها را درک نخواهند کرد. پس به ابزاری نیاز داریم تا چنین فرایندی را عملی کند؛ Trunomi یکی از این ابزارها است.

fund recs

این کمپانی در سال 2013 فعالیت خود را آغاز کرده است و حیطهٔ اصلی فعالیت او، در زمینهٔ سرکشی به شیوهٔ مدیریت و ساماندهی داده‌ها توسط صنعت‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری است. کمپانی Fund Recs یک توسعه‌دهنده است که مدیران بانک‌ها، مؤسسات مالی و متخصصان عرصهٔ سرمایه‌گذاری را یاری می‌کند تا روش‌های بهینه‌ای برای ذخیره‌سازی داده‌های گسترده و پیچیدهٔ خود بیابند.

زمانی اهمیت این نوع از رگ‌تک را درک خواهیم کرد که با حجم داده‌های موجود در یک بنگاه دیجیتال سرمایه‌گذاری بیشتر آشنا شویم؛ هر یک از این بنگاه‌ها، به‌صورت روزانه صدها داده از طرف هزاران کاربر دریافت می‌کنند و نکته اینجاست که باید به شکلی این داده‌ها را ذخیره کنند که از دست نروند و امنیت آن‌ها نیز حفظ شود.

آیندهٔ رگ‌تک‌ها

رگ تک‌ها با استفاده از ابزارهای نوین در تلاش هستند تا بهترین خدمات را در عرصهٔ حفاظت از امنیت کاربران و ارائه‌دهندگان رقم بزنند اما مسئله اینجاست که این سرویس‌ها همیشه باید به‌روز و آپدیت باشند؛ مسئلهٔ به‌روزرسانی تکنولوژی‌های امنیتی، بسیار مهم و راهبردی است، چراکه کلاهبرداران و هکرها در طرف دیگر ماجرا، در حال به‌روزرسانی ابزارهای رسوخ خود هستند. پیش‌بینی‌های گوناگونی برای آیندهٔ رگ‌تک انجام شده است؛ در مجموع باید بگوییم که این عرصه، آیندهٔ بسیار دارد.

علت این مسئله هم ازاین‌قرار است: در سال‌های آتی، دولت‌های بیشتری به سبب تأمین امنیت شهروندان خود به سمت ارتقای رگ تک‌ها جذب خواهند شد؛ همین مسئله موجب می‌شود که سرمایهٔ بیشتری نیز صرف توسعهٔ ابزارهای دخیل در تکنولوژی‌های قانون‌گذاری بشود. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که در آینده، پتانسیل‌های هوش مصنوعی نیز در رگ‌تک به کار گرفته خواهند شد؛ هوش مصنوعی در کنار یادگیری ماشین، ابزارهایی را ایجاد می‌کند که با کنترل‌های کل‌نگرانه، فرایندهای سرکشی به داده‌های مالی را دقیق‌تر، کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر خواهند کرد.

سخن پایانی

ما ابتدای سخن، چند کلمه‌ای دربارهٔ رگ‌تک صحبت کردیم و پس از آن، کوشیدیم تا اهداف و ابزارهای این شاخه از فین‌تک برای پیشبرد هدف‌های خود را به خوانندگان این جستار معرفی کنیم.

در ادامه، به معرفی کمپانی‌های مطرح در زمینهٔ رگ‌تک‌ها پرداختیم و بیان کردیم که هر کمپانی، بر اساس چه ایده‌هایی به ارتقای امنیت در دنیای فناوری مالی کمک می‌کند؛ در پایان نیز، چند کلمه‌ای دربارهٔ آیندهٔ تکنولوژی قانون‌گذاری و پتانسیل‌های این عرصه برای توسعهٔ ابزارهای مانیتورینگ داده‌ها صحبت کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *